2020.04.04 – Słowo duszpasterskie

DRODZY PARAFIANIE,

tegoroczny Wielki Post naznaczony jest wyjątkowymi przeżyciami, które niesie z sobą pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Z niedowierzaniem patrzymy na rzeczywistość, w której przyszło nam żyć niemal z dnia na dzień. Widzimy nasze zamarłe ulice i place zabaw, wyludnione centra miast, opustoszałe świątynie, ludzi przechodzących obok siebie z nieufnością, osoby przebywające na kwarantannie we własnych domach i mieszkaniach… Niepokój.
Może nasze myśli idą ku plagom egipskim, a najbardziej ku tej ostatniej: Przejście biblijnego Anioła Śmierci… puste ulice i głucha noc Egiptu, rodziny gromadzące się, każda w swoim domu dla spożycia baranka paschalnego…
A jednak Naród Wybrany od wieków do dziś wspomina właśnie te wydarzenia z niezwykłą powagą, głębią, ale i ogromną radością, że Bóg jest z nimi. – PASCHA, Bóg nie opuścił swojego ludu. On ich prowadził. Miejsce strachu zajęła wiara w Boga i radość z niej płynąca.

Nasz Pan Jezus Chrystus związał z pamiątką tych wydarzeń EUCHARYSTIĘ (dziękczynienie). I mówi do serca każdego z nas podczas każdej Mszy Świętej: ODWAGI, NIE BÓJCIE SIĘ – JA JESTEM Z WAMI.

Drodzy Bracia i Siostry, nie mieliśmy jeszcze takiego Wielkiego Postu i takiej Wielkanocy, a przynajmniej nie przypominamy sobie. Wiemy, że jest w Waszych sercach tęsknota za Sakramentami. Wiemy, że trudno wyobrazić sobie tak długą niemożność udziału we Mszy Świętej, w Triduum Paschalnym, w Rezurekcji… Nie wiemy, jak długo jeszcze potrwa ten trudny czas, ale nie wolno nam zapomnieć, że JEST Z NAMI BÓG. Sam Chrystus upewnił swoich uczniów słowami: NIE LĘKAJCIE SIĘ.

Jako Wasi Duszpasterze, pragniemy powtórzyć słowa naszego Pana i zachęcić Was do ufności Bożej Opatrzności. Jesteśmy z Wami z naszymi modlitwami – przede wszystkim z Eucharystią, którą przy bardzo ograniczonym udziale wiernych codziennie odprawiamy w naszym kościele parafialnym. Jesteśmy z Wami, gdy każdego wieczora wspólnie z siostrami Służebniczkami gromadzimy się na adoracji i modlitwie różańcowej. Jesteśmy z Wami w naszych zatroskanych myślach… Oby Bóg zmiłował się nad nami i nad całym światem, i oddalił od nas niebezpieczeństwo szerzącej się pandemii.

Życzymy, aby w tym czasie niepokoju i troski, do serca każdego z Was zapukał sam Chrystus i powtórzył słowa, które znane są wszystkim Jego uczniom: POKÓJ WAM. NIE BÓJCIE SIĘ! JA JESTEM.
Naszej parafii patronuje Święta Rodzina – to szczególny dar. Niech św. Józef chroni nas, Maryja, nasza Matka, wstawia się za nami, a Chrystus niech nas wybawi od wszelkiego zła i błogosławi Wam, Waszym rodzinom i wszystkim bliskim.

Zjednoczeni w modlitwie Wasi duszpasterze Parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu:
Ksiądz Proboszcz wraz z Wikariuszami

Comments are closed.